Home / TECH

TECH

Publikohen çmimet e Galaxy A6 dhe A6+ për vitin 2018

Së shpejti pritet që Samsungu të lansojë dy smartfonë të rinj, Galaxy A6 dhe A6 + (2018). Tani, janë zbuluar edhe çmimet e këtyre dy smartfonëve të rinj. Galaxy A6 (2018) pritet të kushtojë rreth 300 deri 340 euro, ndërsa Galaxy A6+ rreth 360 deri 400 euro, transmeton Koha.net. Gjithashtu, sipas raportit të ri, janë zbuluar edhe disa nga specifikat kyçe të dyshes A6. Në vend të procesorit Snapdragon, modeli Galaxy A6+ (2018) thuhet se është projektuar që të ketë procesorin Snapdragon 450. Galaxy A6 (2018) do të ketë ekran 5.6-inç Super AMOLED me rezolucion prej 1440 x 720 pikselë, procesorin Exynos 7870 me 3 GB RAM memorie dhe në disa shtete me 4 GB, si dhe me kamerën kryesore dhe atë të përparme prej 16 megapikselë – të dyja do të kenë blicin LED. Modeli më i madh, Galaxy A6+ (2018) do të vijë me ekran më të madh 6-inç Super AMOLED me rezolucion 2,220 x 1,080 pikselë, procesor Snapdragon 450 (ose mund të jetë 625), 3 ose 4 GB RAM memorie, si dhe kamerën kryesore të dyfishtë prej ..

Read More »

Mercedes në versionin karavan, ja si mund të duket

Gjenerata e re e Mercedes-Benz A-Class para disa muaj fillimisht është prezantuar në version Hatchback me pesë dyer, ndërsa para disa ditësh në panairin e veturave në Pekin është promovuar modeli A-Class L në version Sedan (i gjatë 4.6 metra). Ndërkohë, dizajneri i njohur i pavarur X-Tomi Design përmes publikimit të një fotografie ka shpalosur idenë e tij se si mund të A-Class në version karavan, transmeton Koha.net. Për versionin zyrtar karavan, mbetet të presim nëse do të bëhet në të ardhmen.

Read More »

iPhone vjen me modelin e ri nga xhami

Apple duket i vendosur për të zbuluar një iPhone të ri SE 2 së shpejti si një alternativë e përballueshme për modelet e fundit sikurse iPhone X dhe iPhone 8 – dhe specifikat e përditësuara duken të shkëlqyera. SE 2 është shfaqur në internet në fotot e rrjedhura të cilat tregojnë se telefoni ka një përditësim të madh mbi iPhone SE që vjen në formën e një prapavije të xhamit. Ndërsa kjo duket e bukur nuk është vetëm për estetikë, pasi do të thotë gjithashtu se ky telefon i ri mund të ofrojë karikim pa kabllo. Ndërsa kjo shtesë e re është pozitive, edhe disa mungesa të ndryshimeve mund tëdëshmojnë një fitore për Apple. Foleja e kufjeve që qëndron nga dizajni aktual i iPhone SE, për shembull dëshmon tradicionalen në botëkuptimin e kompanisë. Kjo u hodh poshtë në mënyrë kontroverse në brezin e iPhone 7 dhe mbeti larg në iPhone X dhe iPhone 8 më të fundit, prandaj është mirë të shihet se mbetet këtu. Përndryshe fotot tregojnë një dizajn të stilit të iPhone SE, që do të thotë se ata që pre..

Read More »

Jeni beqarë?- Facebook sapo solli një risi që do ju pëlqejë shumë

Faza e radhës e kompanisë Facebook në suksesin e pamasë që po tenton të marrë drejtimin në të gjitha askpektet e jetës sonë quhet Facebook Dating. Dhe është pikërisht ashtu siç po e shikoni, një profil i veçantë për përdoruesit e facebook të cilët dëshirojnë të takojnë, njohin dhe ftojnë persona të tjerë për të “dalë”, shkruan Class. Direkt pas vizitës disa ditore që pati në Kongresin Amerikan, Mark Zuckerberg deklaroi për Facebook Dating në konferencën vjetore të Facebook – F8. Sipas deklaratës për median, Dating do të funksionojë si të gjitha aplikacionet e tjera dating. Përdoruesit që dëshirojnë të ndajnë më shumë informacione personale me Facebook do të mund të ndërtojnë një profil më vete për Dating ku, në vend të përditësimeve të postimeve, do të mund të zgjedhin nga mundësitë potenciale për të njohur persona të rinj. Asnjë nga miqtë tuaj aktual nuk do të shfaqet si një mundësi e mirë takimi në mënyrë që të mund të kursehen turpërimet e mundshme me miqtë tuaj të cilët akoma nu..

Read More »

Lajm i keq për përdoruesit e Viberit

Ministri i Komunikimeve i Rusisë, Nikolai Nikiforov, tha se gjykata mund të bllokojë aplikacionin e mesazheve Viber, nëse ky i fundit ndjek shembullin e shërbimit të mesazheve Telegram dhe refuzon të ndajë të dhënat me Shërbimin Federal të Sigurisë ruse. “Nëse Shërbimi Federal i Sigurisë ka probleme me sigurimin e mjeteve koduese, ai mund t’i drejtohet gjykatës dhe të marrë urdhër të ngjashëm nga gjykata”, u tha Nikiforov gazetarëve, pasi u pyet nëse Viber mund të ketë fatin e njëjtë si Telegrami. Muajin e kaluar, rregullatori shtetëror i mediave në Rusi, Roskomnadzor, ka nisur ndalimin e Telegramit. Ky i fundit ka refuzuar të ndajë të dhënat me Shërbimin Federal të Sigurisë ruse, duke u thirrur në shqetësimet për privatësinë, dhe ka premtuar se do ta mbajë aplikacionin në funksion përkundër ndalesës. Masa për të bllokuar Telegramin ka thelluar shqetësimet se Qeveria ruse po synon t’iu mbyllë rrugët kritikëve, në vitin kur presidenti Vladimir Putin ka nisur mandatin e ri gjashtëvje..

Read More »

Detajet e fundit nga iPhone X Plus

iPhone X Plus do të ketë madhësinë e iPhone 8 Plus. Por, ky model do të jetë pak më i trashë (0.2mm ose 0.0078 inç) se iPhone 8 Plus. iPhone X Plus do ketë ekran 6.5 inç (krahasuar me ekranin me ekran 5.5 inç të iPhone 8 Plus). Modeli i iPhone X Plus raportohet se nuk ka gjasa që të dal para shtatorit.

Read More »

Volkswagen publikon Golfin më të shpejtë në histori

Volkswagen ka publikuar fotografitë dhe detajet teknike të modelit të tij më të shpejtë deri më tash në histori. Golf GTI TCR ka motor 2.0 litra TSI, i cili siguron 290 kuaj fuqi dhe arrin shpejtësinë maksimale prej 264 kilometra në orë. Ky është Golf GTI më i shpejtë në historinë 40-vjeçare të këtij modeli, edhe pse TCR tash për tash, është koncept formal dhe versioni i prodhimit do të paraqitet kah fundi i vitit. Në mesin e opsioneve do të jetë edhe pakoja speciale sportive me metodat Normal, Comfort dhe Sport. /kp

Read More »

Ky është Golfi më i shpejtë në histori

Volkswagen ka publikuar fotografitë dhe detajet teknike të modelit të tij më të shpejtë deri më tash në histori. Golf GTI TCR ka motor 2.0 litra TSI, i cili siguron 290 kuajfuqi dhe arrin shpejtësinë maksimale prej 264 km/h. Ky është Golf GTI më i shpejtë në historinë 40-vjeçare të këtij modeli, edhe pse TCR tash për tash është koncept formal dhe versioni i prodhimit do të paraqitet kah fundi i vitit. Në mesin e opsioneve do të jetë edhe pakoja speciale sportive me metodat Normal, Comfort dhe Sport.

Read More »

Risi nga Nokia, vjen me një model të veçantë

Javën e ardhshme, Nokia do të prezantojë një smartphone. Detaje tashmë janë publikuar. Nokia X apo Nokia X6 – emri përfundimtar nuk është ende e njohur – në 16 maj të HMD Global do të prezantohet zyrtarisht. Telefoni i ri Nokia është i listuar atje me një procesor Snapdragon 450 ose një procesor 1.8 GHz, një ekran 5.8 inç me 2,280 x 1,080 piksele dhe një format 19: 9, përcjell Telegrafi. Kamera e dyfishtë ka 16 megapikselë para dhe prapa dhe optikë Zeiss. Fuqia e baterisë është 3,000 mAh. Telefoni i ri Nokia vjen edhe me Android 8.1 Oreo.

Read More »

Audi vjen me modelin më të mirë, dizajni do t’iu lë ‘pa mend’

Audi është duke paralajmëruar sërish modelin e ri Q8, por këtë herë me fotografi të reja që tregojnë më shumë detaje të stilit. Vetura e re e kompanisë gjermane do të ketë dizajn më “të rrumbullakët” se modeli aktual Q7. Brenda Audi do të ofrojë teknologjinë më të re me tabelën digjitale të instrumenteve që zëvendëson atë tradicionale me butonë. Q8 pritet të vijë me motor hibrid që kombinon motorin me djegie prej 3.0-litrash me një motor elektrik. Bashkë prodhojnë 438 kuajfuqi. Modeli më i ri pritet të debutojë për pak javë.

Read More »