Home / SHENDETI

SHENDETI

Pini më shumë kafe për ta zvogëluar deri në 44% rrezikun e cerozës në mëlçi

Një studim i ri sugjeron se duke pirë më shumë kafe ju i zvogëloni dëmet në mëlçi që ndërlidhen me kequshqyerjen dhe konsumimin e alkoolit. Hulumtuesit kanë analizuar të dhënat e nëntë studimeve të mëhershme me një total prej më shumë se 430,000 pjesëmarrësve dhe kanë zbuluar se konsumimi i dy kafeve ekstra në ditë ndërlidhet me 44% rrezik më të vogël të zhvillimit të cerozës në mëlçi, transmeton Telegrafi. Autorët e studimit kanë thënë se ceroza është fatale dhe nuk ka ndonjë kurë për këtë sëmundje. Prandaj është e rëndësishme që të zvogëlohet rreziku i zhvillimit të saj duke konsumuar më shumë kafe. Vlen të ceket se ceroza i vret më shumë se një milion njerëz anë e mbanë botës çdo vit, ndërkaq mund të shkaktohet nga infeksionet e hepatitit, konsumimi i tepërt i alkoolit, çrregullimet në sistem të imunitetit, etj. /Telegrafi/ CerozaKafjaMëlçia The post Pini më shumë kafe për ta zvogëluar deri në 44% rrezikun e cerozës në mëlçi appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Pa dieta dhe pa palestër: Dobësohuni duke ngrënë këto 12 fruta

1- Molla shkrin dhjamin. Është e mbushur me një fiber të quajtur pektinë që ju jep ndjesinë e ngopjes dhe ju mban në kontroll oreksin. Pektina gjithashtu mundëson frenimin e grumbullimit të dhjamit nga qelizat e trupit. Prandaj ngrënia e një molle para buke nuk ju lë të shëndosheni. Një mollë në një prej ato vakteve, sidomos në mëngjes do t’ju ndihmojë shumë nëse doni të dobësoheni. Mollët kanë pak kalori dhe ju largojnë oreksin e tepërt. Kur ndiheni të uritur në vend që të rrëmbeni një karamele apo patatina, më mirë konsumoni një mollë. Ndërkohë mollët nuk janë fantastike vetëm për personat që mbajnë dietë, por për të gjithë. Ndoshta pjesa më e madhe nuk i pëlqen mollët, por nëse doni një shëndet të mirë duhet të konsumoni një mollë në ditë. Për diabetikët sidomos mollët jeshile janë shumë të përshtatshme. Shumë janë munduar deri tani personat që duan të mbajnë trupin në formë, për të patur një fizik pa celulit. Mjekët-studiues thotë tani se nuk është nevoja as të mbahen dieta dra..

Read More »

Çaji i cili eliminon centimetrat nga beli

Receta për dobësim me vetëm tre përbërës ka nxitur një “eufori” globale, posaçërisht për shkak që janë më të shumtë ata të cilët e kanë provuar dhe kanë vetëm fjalë miradije për këtë kombinim të shkëlqyeshëm! Përbërësit: çaj i gjelbër kanellë fletë dafine Përgatitja: Vloni 800 ml ujë, hiqeni nga zjarri, shtoni 1 shkop kanelle, 3 fletë dafine dhe një lugë supe plot me çaj të gjelbër. Mbulojeni dhe lëreni 15 minuta të qëndrojë, pastaj kullojeni, tarnsmeton Telegrafi. Përdorimi: Kur është fjala për metabolizmin është me rëndësi të dini që koha më e mirë për shpejtimin e tij është herët në mëngjes, menjëherë pasi të zgjoheni. Pra, pini gotën e parë të këtij çaji në stomak të thatë. Gotën tjetër mund ta pini menjëherë pas kafjallit, ndërkaq të tretën drejtpërdrejtë para rënies në gjumë. Me tri gota çaj në ditë dukshëm do të dobësoheni, posaçërisht në pikat kritike të trupit, si p.sh., stomakut, kofshëve dhe vitheve, ndërkaq rezultatet e para do t’i vëreni pas 7 ditësh. Ata të ..

Read More »

Ushqimet e vërtetuara shkencërisht që bëjnë mirë për shëndetin e zemrës

Zemra “vret” thuajse më shumë se çdo sëmundje tjetër. Në vendin tonë vdekshmëria për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare zë jo pak, por rreth 50 për qind të gjithë sëmundjeve të tjera. Një nga mënyrat më efikase për të pasur një shëndet të mirë kardiovaskular është dieta e shëndetshme ushqimore. Ja disa nga ushqimet më të mira që duhet të konsumohen për të pasur zemër të shëndetshme, shkruan ‘shëndeti’. Alkooli: Rrit kolesterolin e mirë HDL, (në doza të vogla) Bajamet: Ulin kolesterolin e keq LDL, ulin inflamacionin (reduktim i hsCRP), ulin oksidimin e LDL-së Fruta të tjera të thata (pistaket, arrat, pekanet): Përmirësojnë profiling lipidemik Avokado: Ul tregliceridet Hudhra: ul tensionin arterial; përmirëson profilin lipidemik (edhe pse rezultatet përplasen) Qepa: ul grumbullimin e hemopetaleve Xhinxheri: Përmireson raportin LDL:HDL Shafrani i Indisë: Ul oksidimin e LDL-së Ushqimet me bazë soje: Ulin LDL-në Molla: Ul LDL-në Bostani: Ul presionin e gjakut; ul tendonsjen arte..

Read More »

Shtohet numri i dhuruesve vullnetarë të gjakut (Video)

Kur ka nisur java e dhurimit të gjakut, një numër i madh i qytetarëve i janë përgjigjur pozitivisht thirrjes për të dhuruar gjak që të shpëtojnë jetë. Vjollca Qavolli për RTV Dukagjinin, thotë se ka 15 vite që dhuron gjak, por edhe kjo i duket e pamjaftueshme. “Dhuroj gjak për disa vite, por e konsideroj të pamjaftueshme. Kisha pas qejf të filloj para 30 viteve, gjë të cilën nuk e kamë bërë, për çka edhe jam penduar, por e kam bërë 15 vitet e fundit”, ka deklaruar Vjollca Qavolli, një dhuruese e rregullt e gjakut. Qani Haliti edhe pse ka kaluar tashmë moshën 65 vjeçare, nuk e braktisë këtë vepër humane, përcjell Telegrafi. “Mbi 50 herë kam dhënë gjak. Kënaqësinë më të madhe e kam atë ditë kur pres të jap gjak, por këtë vit për shkak të Ramazanit e kam shtyrë”, shprehet humanisti 65 vjeçar. Bukurie Zhubi, ushtruese e detyrës e drejtoreshës së Qendrës së Kosovës për Transfuzionin e Gjakut, ka thënë se dhurimi i gjakut ka edhe përfitime shëndetësore. “Të dhënat e fundit dokumentojnë..

Read More »

Darka e vonshme është uverturë e infarktit të zemrës

Nëse prisni vetëm gjysmë ore për të shkuar në shtrat pas darkës, do të zvogëloni në mënyrë të konsiderueshme probabilitetin e infarktit. Me siguri prindërit ju kanë thënë që nuk është mirë të shkoni me stomak të mbushur në shtrat, dhe kanë pasur të drejtë, thotë hulumtimi i ri i nutricionistëve grekë nga Universiteti i Jonit. Por, nëse prisni vetëm gjysmë ore për të shkuar në gjumë, për dy të tretat do të reduktoni shansin për të pasur infarkt. Çdo dhjetë minuta rreziku bie për dhjetë për qind. Studimi të cilin e ka udhëhequr Christina-Maria Kastorini, eksperte për ushqyerjen mesdhetare, tha që hulumtimi nuk ka pasur si synim të dëshmojë shkaqet dhe efektet por vetëm lidhjen në mes darkës së vonshme dhe sulmit të mundshëm të zemrës. Rreth 1000 të anketuar (500 prej tyre kanë qenë të shëndetshëm, 250 që kanë përjetuar infarktin dhe 250 me sindromën akute koronare) kanë plotësuar pyetësorët për shprehitë në lidhje me gjumin dhe shujtat. Në krahasim me njerëzit të cilët kanë darkuar m..

Read More »

Sa gjatë do të jetosh? Ky test i thjeshtë parashikon jetëgjatësinë

Një test i thjeshtë që kontrollon se sa e lehtë ose e vështirë është për ty të ulesh në tokë, e më pas të ngrihesh, mund të parashikojë jetëgjatësinë, ka zbuluar një studim i fundit. Njerëzit e moshave të mesme dhe të moshuarit që u nevojiten si duart ashtu edhe gjunjët për t’u ngritur përsëri sipër kishin 7 herë më shumë gjasa të vdisnin brenda 6 viteve, krahasuar me ata që mund të uleshin e ngriheshin pa u mbështetur. Doktorët për një kohë të gjatë kanë përdorur testin e karriges. Ata kontrollonin lëvizjet që kryente pacienti gjatë kohës së ngritjes për të përcaktuar forcën e këmbëve dhe të pjesës së poshtme të trupit. Dr. Kathryn Berlacher, kardiologe tek Qendra Mjekësore Universitare Pittsburgh thotë se ky test i ri i krijuar është më i vështirë, dhe mund të përdoret edhe tek moshat e reja. Faktori më i rëndësishëm që shikohet gjatë procesit të uljes dhe ngritjes nga toka është raporti i muskujve me peshën trupore, por ka dhe faktorë të tjerë jo më pak të rëndësishëm, si fleksib..

Read More »

Gratë që zgjohen herët në mëngjes rrezikohen më pak nga depresioni!

Gratë që zgjohen herët pasi të rriten, kanë më pak gjasa të zhvillojnë depresionin se sa ato që e duan të qëndrojnë në shtrat thotë një hulumtim i fundit. Shkencëtarët thonë se ekspozimi ndaj dritës së diellit ndikon në rrezikun e një personi për t’u bërë në depresion dhe gratë që zgjohen herët kanë një shans më të vogël 12 deri 27 për qind. Një studim i më shumë se 32.000 grave me një moshë mesatare prej 55 vjeçësh ka gjetur ata që e përshkruajnë veten si adhuruese të natës apo ndërmjetësimit, kanë gjasa më shumë të përfundojnë me sëmundjen mendore. Megjithatë, nuk është një mallkim dhe shkencëtarët thonë se njerëzit që duan të flejnë vonë mund të ndihmojnë në reduktimin e rrezikut duke u ngritur më herët dhe duke parë më shumë dritë. Por lidhja midis preferencës së gjumit dhe depresionit mbetet akoma edhe kur llogariten këto faktorë. The post Gratë që zgjohen herët në mëngjes rrezikohen më pak nga depresioni! appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Infeksionet e pishinave, si të mbrohemi dhe t’i parandalojmë

TIRANE-Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj shëndetit. Temperaturat e larta ju çojnë drejt destinacioneve të pushimit, det apo mal. Por ka nga ata që zgjedhin edhe frekuentimin e shpeshtë të pishinave. Fakt është, se kjo nuk vjen pa pasoja për shëndetin. Nëse jeni frekuentues i pishinave apo parqeve ujore duhet të keni parasysh rëndësinë e mbrojtjes së shëndetit tuaj duke parandaluar infeksionet. Pavarësisht se pjesa më e madhe e njerëzve besojnë se klori është një dezinfektues shumë i mirë për bakteret dhe arrin të na mbrojë nga kontakti me to, ju sigurojmë se klori nuk arrin t’i zhdukë të gjitha bakteret që ndodhen në ujin e pishinave. Ka baktere sot që janë shumë tolerantë ndaj klorit, të cilët shkaktojnë infeksione të rënda për trupin e njeriut. Një prej këtyre baktereve gjendet dhe në pishina. Gëlltitja e një sasie shumë të vogël nga uji i pishinës që përmban këto baktere në njerëz të caktuar, shkakton sëmundje infektive të rënda. Bakter..

Read More »

Nëse ndiheni të lodhur pavarësisht se keni fjetur mjaftueshëm, atëherë keni mungesë të vitaminës B12

Lisa Cimperman, dietologe dhe zyrtare për Akademinë e Nutricionit dhe Dietologjisë, ka folur për mungesën e vitaminës B12. “Lodhja është një nga shenjat e para të mungesës së vitaminës B12”, ka thënë ajo, transmeton Telegrafi. Ajo ka thënë se kjo është për shkak që trupi mbështetet në këtë vitaminë për t’i krijuar qelizat e kuqe të gjakut, të cilat e bartin oksigjenin në organe. “Pa pasur mjaftueshëm oksigjen në qeliza, ju do të ndiheni të lodhur pavarësisht sa shumë flini”, ka shtuar ajo. Qelizat e kuqe të gjakut janë krijuar enkas për të bartur oksigjen, por, pa vitaminë B12, ato nuk formohen siç duhet, që do të thotë se qelizat tuaja nuk furnizohen mjaftueshëm me oksigjen. Kjo shkakton simptoma të lodhjes ekstreme dhe të mungesës së përgjithshme të energjisë. Nëse veç i keni pasur këto simptoma së fundi, atëherë shkoni te doktori për t’i bërë analizat. Simptomat tjera përfshijnë gjuhë të tharë, ligështim të muskujve, probleme me shikim dhe probleme me kujtesë. /Telegrafi/ Vi..

Read More »